Praca zdalna za granicą. Jaki kraj wybrać, aby płacić niskie podatki?

Przeczytasz w 2 minuty.

Z niniejszego wpisu dowiesz się:

  • Który kraj warto wziąć pod uwagę planując przeprowadzkę?
  • Praca zdalna za granicą – gdzie chętnie przeprowadzają się inni?
  • W których krajach występuje niskie opodatkowanie?

Trzeba przyznać, że COVID nie przyniósł wiele dobrego, jednak pandemia zmieniła nasz pogląd i przyzwyczajenia dotyczące pracy zdalnej. Jeszcze w 2019 nie wyobrażaliśmy sobie pracy w większości poza biurem, dziś jest to w wielu przypadkach standardem. Co więcej długotrwały czas lock downu spowodował, że Polacy, zdecydowali się na wyprowadzkę z kraju i pracę zdalną na obczyźnie.


Praca zdalna za granicą a podatki

Skoro praktycznie nie ma prawnych ograniczeń do relokacji trzeba podjąć decyzję gdzie się przeprowadzić. Różne czynniki decydujące są brane pod uwagę: odległość od rodzimego kraju, klimat, religia, dostępna technologia, możliwość edukacji dla potomków czy ewentualne ograniczenia prawne do prowadzenia danego typu działalności jak np. licencja, jednak często również w świetle zmieniających się przepisów podatkowych w Polsce, w tym Nowy Ład, powodują, iż kwestia opodatkowania dochodów jest również czynnikiem decydującym o wyprowadzce i o wyborze kraju zamieszkania.


Spółki za granicą a podatki

Estonia

Ciekawe rozwiązanie pod kątem podatkowym proponuje Estonia. W Estonii można skorzystać z braku opodatkowania spółki, zatem 0% CIT, przez praktycznie cały okres funkcjonowania spółki. Moment w którym należy uiścić podatek (CIT 20%) to m.in. termin w którym wspólnicy decydują się na wypłatę środków ze spółki, zatem dochody nie są opodatkowane do momentu wypłaty. Dzięki takiemu prawu przedsiębiorcy mogą inwestować w rozwój działalności, zamiast uiszczać zaliczki na podatki. Więcej szczegółów o opodatkowaniu spółki w Estonii znajdziesz tutaj https://pla.partners/spolka-w-estonii-podatki/

Malta

Często jest rozważana jako kraj rejestracji spółki, gdyż mimo tego, iż stawka bazowa CIT wynosi 35%, realny poziom opodatkowania wynosi najczęściej 10% lub 5%, gdyż Malta oferuje system refundacji podatku. Więcej o spółce maltańskiej i podatkach znajdziesz tutaj.

Cypr

Cypr oferuje stosunkowo niskie opodatkowanie. CIT na Cyprze wynosi 12,5%, a także brak podatku u źródła. Do tego chętnie otwiera spółki dla nowych przedsiębiorców. Dodatkowym atutem jest również klimat Cypru, plaże, palmy i pozytywna aura. Jeżeli chcesz się dowiedzieć więcej o spółce na Cyprze kliknij tutaj.

Dubaj

Warto wspomnieć tutaj również o destynacji, która najczęściej nie pojawia się jako pierwsza w naszych głowach w trakcie analizy opcji krajów, do których można wyprowadzić się m.in. ze względów podatkowych, gdy myślimy o przeprowadzce, mianowicie o Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Otóż pod kątem podatkowym nie ma lepszego rozwiązania, gdyż obecnie w Emiratach podatek dochodowy wynosi 0%. Więcej o podatkach i spółce w Emiratach przeczytasz tutaj.


Spółka za granicą a CFC

Rozważając rejestrację spółki za granicą zawsze należy pamiętać o przepisach CFC, kwestii efektywnego zarządu i substancji podatkowej spółki zatem przed rejestracją spółki warto przeczytać nasze artykuły lub umówić się na konsultację z ekspertem.

Przeczytaj także o Digital nomads.

Strona do poprawnego działania wymaga włączonej obsługi JavaScript w przeglądarce.