Przeczytasz w 2 minuty.
Fundacje zagraniczne kontrolowane przez polskich rezydentów na celowniku
Osoby fizyczne będące członkami organów fundacji (np. dyrektorami, członkami zarządu, członkami rady fundacji, rady nadzorczej, rady protektorów lub protektorami) oraz beneficjenci fundacji zagranicznych mogą mieć duży problem. Chodzi o te osoby fizyczne, które są polskimi rezydentami podatkowymi. Osoby te dotyczą regulacje CFC, wprowadzone do polskiego porządku prawnego kilka lat temu, które ostatnio zostały rozszerzone.
Regulacje CFC a fundacja prywatna
Przepisy regulujące opodatkowanie CFC są zamieszczone w ustawach o podatkach dochodowych i dotyczą zarówno osób fizycznych jak i osób prawnych (np. spółek). W praktyce oczywiście najbardziej emocjonujące są reguły dotyczące osób fizycznych, bo w kontekście fundacji to właśnie osoby fizyczne najczęściej są członkami ich organów lub beneficjentami.
Regulacje CFC w wielkim skrócie oznaczają, że jeśli osoba fizyczna posiada określone uprawnienia w stosunku do fundacji zagranicznej to powinna zapłacić podatek według stawki 19% od dochodów lub aktywów posiadanych przez taką fundację. I to również w tym przypadku, gdy taka zagraniczna fundacja prywatna nie wypłaciła żadnego świadczenia osobie fizycznej.
Zmiana zasad od 2022 roku
Od 2022 roku nie tylko fundacje prywatne, które mają dochody powodują konieczność uregulowania podatku CFC w Polsce, ale również takie, które takich dochodów nie mają, albowiem przykładowo służą jedynie do „trzymania” udziałów w spółkach i innego rodzaju pasywnego majątku. Obecnie fundacje takie kwalifikują się do opodatkowania od zgromadzonego majątku, a konkretnie – od 8% wartości tego majątku rocznie. Podatek zatem wynosi 19% (stawka) * 8% * wartość aktywów fundacji (podstawa opodatkowania).
Więcej ma temat zmian w klauzuli CFC od 2022 roku znajdziesz tutaj.
Czy fundacja może wyjść spod opodatkowania CFC? Prowadzenie rzeczywistej działalności
Na co należy zwrócić szczególną uwagę, w przypadku fundacji z wielu jurysdykcji nie można powołać się na argument prowadzenia w Państwie EU lub EOG rzeczywistej działalności gospodarczej. W części Państw bowiem fundacje prywatne nie mogą prowadzić działalności (lub jest to nieopłacalne podatkowo), a w pozostałych przypadkach – państwa nie znajduja się w obszarze EU lub EOG.
Co zrobić?
Jeśli masz wątpliwości czy powyżej opisane zagadnienie dotyczy Ciebie, skontaktuj się z naszymi ekspertami.