Estonia blokuje wspólników z Rosji i Białorusi

Przeczytasz w 2 minuty.

Z niniejszego wpisu dowiesz się:

  • w jaki sposób Estonia blokuje Rosjan i Białorusinów i rozpoczęcie przez nich prowadzenia biznesu w tym kraju?
  • czym jest jest e-rezydencja w Estonii i jakie daje możliwości?
  • jak uzyskać kartę e-rezydenta?

W jaki sposób Estonia blokuje Rosjan i Białorusinów?

Republika Estońska jest pierwszym krajem na świecie oferującym e-rezydencję. Kristian Jaani, minister spraw wewnętrznych Estonii, poinformował, iż Estonia nie będzie przyjmowała nowych wniosków o wydanie kart e-rezydenta dla obywateli Rosji i Białorusi. Jednocześnie wnioski, które jeszcze nie zostały przeprocesowane, zostaną zamknięte. Minister podczas swojego przemówienia wskazał, że Estonia „w żaden sposób przyczyniać się do oferowania korzyści krajom, które rozpoczęły wojnę z Ukrainą”

Warto zaznaczyć, że obywatele Rosji i Białorusi są w top 5 ubiegających się o kartę e-rezydenta.


Czym jest karta e-rezydenta?

Karta e-rezydenta umożliwia dostęp do systemów pozwalających na zdalną rejestrację spółek, zakładanie rachunków bankowych, korzystanie z wielu e-usług czy składanie deklaracji podatkowych. Karta umożliwia również elektroniczne podpisywanie dokumentów. E-rezydencja pozwala usprawnić proces obiegu dokumentów i podejmowania decyzji, gdyż osoby zamieszkujące różne państwa mogą podpisywać umowy cyfrowo w jednolitym systemie. E-rezydencję można przyrównać do cyfrowego podpisu elektronicznego czy cyfrowej tożsamości.


Jak uzyskać kartę e-rezydenta?

Pierwszym etapem do uzyskania karty jest wypełnienie i wysłanie wniosku. We wniosku należy podać swoje dane osobowe, powód dla którego ubiegamy się o tę e-rezydencję, załączyć zdjęcie. Można również dodać swoje CV czy link do profilu w mediach społecznościowych. Następnie należy wniosek opłacić i wysłać elektronicznie. Rozpoznanie wniosku trwa do 30 dni, natomiast w praktyce często dostajemy już informację czy nasz wniosek został pozytywnie rozpatrzony po ok. 7 dniach roboczych. Ostatnim etapem jest osobiste odebranie karty e-rezydenta z jednej z estońskich placówek dyplomatycznych lub w punkcie Estońskiej Policji i Straży Granicznej.


Spółka w Estonii

Koszty prowadzenia spółki w Estonii są porównywalne do prowadzenia odpowiednika w Polsce. Jednak w przypadku Estonii oszczędności podatkowe często wielokrotnie przewyższają podnoszone koszty utrzymania spółki. Tutaj dowiesz się więcej o podatkach w Estonii.

Jeżeli chcesz się dowiedzieć więcej o rejestracji spółki w Estonii zapraszamy do naszej publikacji.


Skontaktuj się z nami

Jeśli interesuje cię zmiana rezydencji podatkowej i planujesz wyprowadzkę do innego kraju, np. do Estonii, skontaktuj się z nami, a pomożemy Ci zaplanować konsekwencje prawne i podatkowe, a także pomożemy w dochowaniu wszelkich formalności.

Strona do poprawnego działania wymaga włączonej obsługi JavaScript w przeglądarce.