Opodatkowanie spółki z USA. Spółka z Delaware, Nevada (USA) – podatki.

Przeczytasz w 2 minuty.

Z niniejszego wpisu dowiesz się:

  • jakie podatki obowiązują spółki w USA,
  • jaki status podatkowy ma amerykańska spółka LLC,
  • czy spółka LLC płaci podatki w Stanach, czy podatek ten płacą jej wspólnicy.

Czy spółka w USA (Delaware, Nevada, Wyoming) jest podatnikiem?

Zgodnie z federalnymi przepisami podatkowymi USA, spółka (np. spółka z Delaware), może wybrać własną kwalifikację w zakresie podatku dochodowego:

  • może wybrać traktowanie jako korporacja (Corporation);
  • może wybrać traktowanie jako spółka transparentna podatkowo (jeżeli ma więcej niż jednego właściciela – jest traktowana jako spółka typu partnership; jeżeli ma wyłącznie jednego właściciela – jest traktowana jako disregarded entity).

Kto płaci podatek od spółki amerykańskiej – spółka w USA czy jej wspólnicy?

Spółka LLC jest domyślnie traktowana jako spółka transparentna podatkowo. Jeżeli spółka chce być podatnikiem musi dokonać wyboru kwalifikacji jako korporacja. Tylko wówczas będzie traktowana jako podatnik podatku dochodowego.


Jaka jest różnica między opodatkowaniem LLC traktowanej jako corporation, a takiej traktowanej jako partnership lub disregarded entity?

Spółka LLC co do zasady nie jest uważana podatkowo za korporację (corporation), czyli podatnika w USA. Zgodnie z obowiązującymi federalnymi przepisami podatkowymi, LLC (np. w stanie Delaware) jest co do zasady neutralna z punktu widzenia amerykańskich podatków. Jest bowiem “z automatu” sklasyfikowana jako spółka osobowa partnership, jeżeli ma więcej niż właściciela, lub, jeśli ma tylko jednego właściciela, nie jest brana pod uwagę jako podmiot odrębny od właściciela – stanowi tzw. disregarded entity. Wyjątkiem jest sytuacja, w której LLC wybrała opodatkowanie jako korporacja (corporation).


Czy spółka w USA (Delaware, Nevada, Wyoming) jest osobą prawną?

Terminy „corporate entity” i „body corporate” nie są powszechnie stosowane w USA. Według wielu komentatorów terminy te nie mają zastosowania do LLC z Delaware. Polskie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością oraz amerykańskie LLC są podobne, ale mają wiele fundamentalnych różnic. Choć LLC jest zdecydowanie odrębnym podmiotem od swoich wspólników, to udzielenie odpowiedzi na pytanie czy jest osobą prawną w rozumieniu prawa nie jest proste.


Spółka w USA – rejestracja. Amerykańskie spółki w Delaware, Nevada, Wyoming – skontaktuj się z nami

Jeżeli planujesz utworzenie spółki w stanach, np. w celu utworzenia podmiotu holdingowego, przygotowania do sprzedaży globalnej lub wejścia w przyszłości inwestora – skontaktuj się z naszym zespołem. Przeprowadzimy Cię przez cały proces.

Przeczytaj także: „Anonimowa spółka za granicą” oraz „Różnice pomiędzy amerykańskimi spółkami LLC/Inc./Corp.”.

Strona do poprawnego działania wymaga włączonej obsługi JavaScript w przeglądarce.