Filia, oddział, spółka handlowa “pod magazyn” za granicą

Przeczytasz w 4 minuty.

Z niniejszego wpisu dowiesz się:

  • kiedy warto założyć filię, oddział, a kiedy opłacalna jest spółka handlowa pod magazynowanie za granicą,
  • czy przedstawiciel handlowy powoduje konieczność rozliczania podatków za granicą,
  • czy wynajęcie magazynu za granicą ma konsekwencje dla rozliczeń podatkowych.

Filia, oddział czy spółka handlowa

W przypadku firm handlowych prowadzących ekspansję zagraniczną w pewnym momencie rozwoju dochodzi do pytania o opłacalność i zasadność założenia placówki zagranicznej.

Powodem rozważania powołania do życia placówki jest zwykle:

  • lepszy kontakt z klientami,
  • baza wypadowa do działań marketingowych,
  • prowadzenie show room’u dla klientów,
  • prowadzenie regularnej sprzedaży z placówki zagranicznej,
  • prowadzenie lokalnego magazynu, co ułatwia m.in. zachowanie ciągłości dostawy.

W tej sytuacji powstaje pytanie o to czy właściwym wyborem jest filia, oddział czy nowa spółka zagraniczna. Każda z opcji ma inną charakterystykę. W bardzo ogólnym ujęciu, filia jest najmniej zorganizowaną formą obecności za granicą, spółka jest natomiast na drugim biegunie formalizacji. To odrębny byt, prawnie i podatkowo. Oddział jest czymś pomiędzy. Oddział zwykle idzie w parze z rozliczaniem podatków za granicą, ale nie oznacza jednak powstania nowego podmiotu.

Aby dokonać właściwego wyboru należy przeanalizować konkretny przypadek. Zapraszamy do kontaktu z naszymi specjalistami. Można jednak wskazać na ogólną tendencję, iż dla firm, które planują za pośrednictwem przedstawiciela prowadzić lokalne akcje informacyjne dla klientów, bez sprzedaży, najlepsza będzie filia. Dla przedsiębiorstw, które funkcjonują za granicą za pośrednictwem lokalnego przedstawiciela, pracowników, dokonują sprzedaży z poziomu lokalnego biura – najlepszym wyborem jest oddział lub spółka. Spółka natomiast jest najlepszym wyborem dla firm, które chcą powołać do życia niezależny byt za granicą, rozliczany oddzielnie w zakresie podatków dochodowych, bedącym odrębnym podatnikiem VAT.


Przedstawiciel w danym kraju – kiedy podatki?

Jeśli współpracujesz z lokalnym, przedstawicielem, który w Twoim imieniu zawiera na miejscu transakcje, rezyduje w lokalnej nieruchomości, zarządza lokalnym magazynem – bardzo prawdopodobne, iż z tego powodu Twoja firma ma zakład podatkowy zagranicą. Oznacza to, iż Twoja firma w takim przypadku powinna rozliczać się z podatków za granicą, a także prowadzić odrębną rachunkowość dla zakładu. Bez znaczenia jest czy Twój przedstawiciel jest zatrudniony na umowie o pracę czy na kontrakcie – również w przypadku współpracy B2B przedstawiciel może “wygenerować” Ci zakład podatkowy za granicą.


Magazyn a zakład podatkowy

Również kontrolowanie zakładu zagranicznego, np. w celu ograniczenia kosztów transportu lub zapewnienia ciągłości w łańcuchu dostaw, może doprowadzić do powstania zakładu podatkowego za granicą. W takim wypadku może dojść do konieczności rozliczania dochodu z transakcji w danym kraju w pierwszej kolejności w tym kraju a nie w Polsce. Może również dojść do konieczności rozpoznania w obrębie podatku VAT skutków przeniesienia towaru z magazynu w Polsce do zagranicznego magazynu.


Spółka magazynowa (handlowa) za granicą

Przedsiębiorcy decydują się na powołanie do życia spółki magazynowej (handlowej) za granicą najczęściej celem uniknięcia kontrowersji i niejasności na gruncie VAT jakie mogą płynąć z przewożenia towaru między Polską za zagranicznym zakładem podatkowym. Inną zaletą powołania do życia lokalnej spółki magazynowej (handlowej) jest również oddzielenie ryzyk na poszczególnych rynkach od siebie nawzajem oraz od spółki macierzystej, gdyż to nie spółka macierzysta jest stroną kontraktu sprzedaży w danym przypadku, a spółka zarejestrowana w danym kraju. Kolejną zaletą są jasne rozliczenia z lokalnymi pracownikami i współpracownikami.


Przewiezienie towaru za granicę – podatki, VAT, PIT, CIT

Należy pamiętać, iż przesuwanie towaru z Polski do zagranicznego magazynu, nawet jeśli prowadzony jest on w obrębie tej samej firmy, a nawet jeśli przesunięcie nie odbywa się w związku z jego sprzedażą, może rodzić skutki w podatku VAT, a czasem również skutki w podatku dochodowym. Z tego powodu warto przemyśleć jaka forma obecności za granicą jest optymalna.


Co zrobić aby utworzyć spółkę handlową za granicą do prowadzenia magazynu w danym kraju

W pierwszej kolejności należy skupić się na wyborze odpowiedniej formy prawnej, a także na podjęciu decyzji kto będzie wspólnikiem takiej spółki. Nie zawsze bowiem wspólnicy polskiej firmy powinni być bezpośrednimi wspólnikami spółki zagranicznej. W określonych przypadkach warto, aby spółka zagraniczna była własnością spółki polskiej. Pozwala to na korzystne rozliczenia podatkowe.


Skontaktuj się z nami

Jeśli planujesz powołać do życia spółkę magazynową (handlową) za granicą, skontaktuj się z nami. Nasi specjaliści doradzą Ci najlepsze rozwiązanie, dostosowane do Twojej sytuacji i planów.

Strona do poprawnego działania wymaga włączonej obsługi JavaScript w przeglądarce.