Kupiłeś kryptowaluty? Pamiętaj o deklaracji podatkowej (nie tylko wtedy gdy je sprzedałeś)

Przeczytasz w 2 minuty

Z niniejszego wpisu dowiesz się:

  • kiedy i czy musisz zapłacić podatek od kryptowalut jeśli je posiadasz, sprzedajesz lub kupujesz?
  • jak złożyć zeznanie podatkowe?
  • jaki jest termin złożenia deklaracji?
  • czy należy zgłosić same transakcje zakupu kryptowalut?

Podatek od kryptowalut płacisz tylko od dochodu

PIT to podatek dochodowy, który osoba fizyczna uiszcza w momencie uzyskania dochodu, zatem podatek ten dotyczy również transakcji kryptowalutowych. Dochód to nic innego jak różnica pomiędzy przychodem (czyli tym wszystkim, co otrzymałeś ze sprzedaży kryptowalut lub z ich wymiany na towary lub usługi) a kosztami nabycia kryptowalut.

Zatem jeżeli kupiłeś kryptowaluty za wyższą kwotę niż sprzedałeś, to nie uzyskałeś dochodu i podatku płacić nie musisz.

Ponadto, jeżeli nie dokonałeś sprzedaży krypto to również nie uzyskasz przychodu i nie wykażesz dochodu, zatem również w tym wypadku o podatek nie musisz się martwić.

Od dochodu uzyskanego z odpłatnego zbycia walut wirtualnych zapłacisz 19% podatek dochodowy.


Jaki formularz należy złożyć?

Wszelkie transakcje powiązane z kryptowalutami należy wykazać w PIT-38. Druk PIT-38 podatnicy wykorzystują do rozliczenia przychodów kapitałowych. Do przychodów z kapitałów pieniężnych zalicza się między innymi: odsetki od depozytów bankowych, lokat lub innych form oszczędzania, przechowywania lub inwestowania, przychody z obrotu papierami wartościowymi, jak również dywidendy i inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych.

Transakcje kryptowalutowe wprowadzamy w sekcji ’Inne przychody, w tym uzyskane za granicą oraz odpłatne zbycie walut wirtualnych art. 30B ust. 1A ustawy’. Zeznanie należy złożyć do urzędu skarbowego właściwego ze względu na swoje miejsce zamieszkania w dniu składania zeznania.


Jakie transakcje wykazujemy w zeznaniu?

W deklaracji rocznej powinieneś pokazać wszystkie transakcje zakupu i sprzedaży kryptowalut z danego roku. Przez sprzedaż rozumiem tutaj zarówno tą za tzw. FIATy (czyli tradycyjne waluty takie jak: PLN, USD, EUR, etc.), jak i zapłatę kryptowalutą za usługę lub fizyczne aktywo, np. koparkę kryptowalut.


Pamiętaj o deklaracji podatkowej nawet, gdy tylko kupiłeś kryptowaluty.

Zeznanie musisz złożyć także wtedy, gdy nie uzyskałeś przychodów z odpłatnego zbycia walut wirtualnych, lecz poniosłeś w roku kalendarzowym wydatki na ich nabycie. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o spółkach do kopania i sprzedaży kryptowalut kliknij tutaj.


Skontaktuj się z nami

Jeśli jesteś zainteresowany założeniem spółki zagranicznej do kopania i sprzedaży kryptowalut, skontaktuj się z nami. Zajrzyj także do naszego artykułu o spółkach pod kopalnię kryptowalut.

Strona do poprawnego działania wymaga włączonej obsługi JavaScript w przeglądarce.