Spółka dla programisty za granicą. Gdzie IT płaci niskie podatki?

Przeczytasz w 3 minuty.

Z niniejszego wpisu dowiesz się:

  • Gdzie najlepiej założyć spółkę za granicą?
  • W którym kraju są niskie podatki dla IT?
  • O czym należy pamiętać planując rejestrację spółki za granicą?

Czy mogę założyć spółkę za granicą?

Sporo osób chciałoby założyć spółkę za granicą i rozliczać podatki poza krajem. Jeszcze kilka lat temu często pytaliście się o spółki w rajach podatkowych, padały zapytania o Panamę, Seszele czy Curacao. Ostatnimi czasy egzotyczne destynacje nie są tak popularne, częściej myślicie o Cyprze, Malcie czy mocno popularnej Estonii. Jednak czy każdy może założyć spółkę za granicą? Odpowiedź jest prosta – tak. Ale czy to oznacza, że możemy swobodnie wybierać sobie reguły podatkowe, to już nie jest takie oczywiste. Mając w Polsce m.in. magazyn, pracowników i zarząd mimo, że zarejestrujemy spółkę na Seszelach wbrew powszechnemu przekonaniu taka spółka co do zasady powinna płacić podatki od swojej działalności właśnie w Polsce. Jednak sytuacja wygląda inaczej w przypadku osób, które mogą prowadzić swój biznes praktycznie z każdego zakątka świata i tutaj najczęściej szukamy rozwiązań do tzw. branży IT. Programista do świadczenia usług najczęściej potrzebuje laptopa,  internetu i.. siebie, zatem pole do wyboru jurysdykcji dla spółki lub działalności w tej branży jest znacznie szersze.


Gdzie są niskie podatki dla IT?

Wielka Brytania

Może Anglia nie proponuje niskiej stawki CIT, ale jest ciekawym rozwiązaniem dla osób, które nie osiągają wysokich dochodów, gdyż w Wielkiej Brytanii jest stosunkowo wysoka kwota wolna od podatku, a wysokość składki na ubezpieczenie społeczne jest uzależnione od dochodu. W roku podatkowym 2021/2022 kwota wolna od podatku wyniosła GBP 12 570. Oznacza to, że wszystkie dochody uzyskane na terenie Wielkiej Brytanii, które były niższe od wymienionej kwoty, są zwolnione z opodatkowania. Ponadto warto wskazać, iż co roku ta kwota jest coraz wyższa.

Irlandia

Podobnie jak w Anglii, Irlandia jest krajem, który kusi korzystnym systemem podatkowym, niskim poziomem biurokracji i relatywnie wysoką kwotą wolną od podatku. W styczniu 2022 ponownie kwota wolna od podatku wzrosła i wynosi EUR 16.500.  Ponadto Irlandia posiada jedną z najniższych w Europie stawek podatku dochodowego od osób prawnych – 12,5% CIT.

Emiraty Arabskie – Dubaj i nie tylko

Jeżeli kwota wolna od podatku, nawet na poziomie EUR 16.500 nie wystarcza, jeżeli szukamy destynacji o niskim opodatkowaniu, a nawet bez podatku, należy rozważyć prowadzenie działalności z Emiratów. Ten kraj nie wprowadził na tę chwilę ani podatku CIT ani PIT dla działalności zagranicznej. Najczęściej wybieraną formą prowadzenia działalności przez branżę IT to spółka free zone, która pozwala na świadczenie usług na całym świecie oraz dla innych spółek zarejestrowanych we free zone. Wszelkie formalności związane z rejestracją spółki można załatwić zdalnie.. Trzeba pamiętać, iż świadcząc usługi w ramach spółki free zone np. w emiracie RAK, należy uzyskać licencję na prowadzenie tego typu działalności. Uzyskanie licencji nie jest skomplikowane jednak jest bardzo ważne, gdyż spółka może prowadzić tylko taką działalność jaka jest zastrzeżona w licencji. Tę licencję należy również rokrocznie odnawiać.

Więcej o opodatkowaniu spółki w emiracie RAK przeczytasz tutaj.

Estonia

Alternatywą dla spółek w Emiratach są spółki zarejestrowane w Estonii. Spółki w Estonii funkcjonują inaczej, ale mają swoje zalety. Spółka estońska nie płaci podatku CIT m.in. do momentu kiedy wspólnicy nie decydują się na wypłatę dywidendy ze spółki. Zatem w przypadku gdy nie planujemy wypłaty ze spółki, a dochód spółki planujemy reinwestować jest to bardzo korzystna opcja. Ponadto w Estonii funkcjonuje e-residency  co znacznie ułatwia załatwianie różnych formalności związanych z prowadzeniem biznesu w tym kraju. Spółkę można również zawiązać zdalnie posiadając kartę e-rezydenta, którą można odebrać np. w ambasadzie Estonii w Warszawie.

Jak chcesz poczytać więcej o rejestracji spółki w Estonii kliknij tutaj.


Spółka za granicą

Rozważając rejestrację spółki za granicą przez polskiego rezydenta podatkowego należy pamiętać o pewnych regulacjach wprowadzonych przez polskiego fiskusa, w tym m.in. o regulacji CFC czy efektywnym zarządzie spółki.

Jeżeli chcesz się dowiedzieć więcej na ten temat zapraszamy do naszego wpisu na blogu.

Przeczytaj także spis „Zagraniczna fundacja prywatna a klauzula CFC”.

Strona do poprawnego działania wymaga włączonej obsługi JavaScript w przeglądarce.