Holandia – rejestr beneficjentów – aktualizacja

W kwietniu holenderski Minister Finansów opublikował informację o nadchodzących zmianach w zakresie dostępu do rejestru beneficjentów (rejestr beneficjentów). Więcej informacji o rejestrze beneficjentów znajdziesz w naszej publikacji tutaj.

Najważniejsze informacje znajdujące się w ogłoszeniu Ministra Finansów:

Spełnienie wymogów dot. rejestracji

Według stanu na 1 marca 2024 r. około 80% spółek i innych osób prawnych spełniło obowiązek rejestracji UBO (rejestr beneficjentów).

Proponowana zmiana definicji UBO (próg – rejestr beneficjentów)

Obecnie za UBO uważa się osobę fizyczną, która posiada więcej niż 25% udziałów lub praw głosu. Proponuje się obniżenie tego progu UBO do 25% lub więcej, co oznacza, że ​​osoba fizyczna posiadająca dokładnie 25% własności lub praw głosu również będzie kwalifikować się jako UBO. Jeśli ta propozycja zostanie wdrożona, wiele firm i osób prawnych będzie musiało zaktualizować swoje dane w rejestrze beneficjentów.

Dostępność do rejestru UBO

Obecnie spółka czy fundacja może uzyskać dostęp do swoich informacji UBO za pośrednictwem strony rejestru sądowego – KvK.

Od 1 czerwca 2024 roku spółka/fundacja będzie mogła uzyskać poświadczony odpis z rejestru UBO. Wyciąg ten podmioty muszą przedkładać celem weryfikacji i udowodnienia kto jest beneficjentem rzeczywistym danego podmiotu. Takie informacje należy wskazać instytucją obowiązanym do weryfikacji tożsamości beneficjentów rzeczywistych, do takich podmiotów należą m.in. banki, notariusze czy firmy ubezpieczeniowe.

Najprawdopodobniej, w lipcu tego roku również instytucje obowiązane odzyskają dostęp do rejestru UBO. Po odzyskaniu dostępu będą zobowiązani (ponownie) zgłosić do rejestru UBO wszelkie nieprawidłowości, które wykryją.

Jeżeli chcesz przeczytać więcej o obowiązku rejestracji beneficjenta rzeczywistego fundacji prywatnej zapraszamy do naszej publikacji https://spolki.blog/rejestracja-beneficjentow-w-crbr-a-fundacja-prywatna/ Natomiast powody dla których rejestr beneficjentów został zawieszony znajdziesz tutaj.

Strona do poprawnego działania wymaga włączonej obsługi JavaScript w przeglądarce.