Przeczytasz w 3 minuty.
Z niniejszego wpisu dowiesz się:
- Czy zagraniczne spółki posiadające nieruchomość w UK muszą dokonać zgłoszenia w rejestrze?
- Jakie dane należy zgłosić do rejestru?
- Jaki jest termin zgłoszenia?
- Jakie sankcje grożą za brak zgłoszenia beneficjentów bądź wskazanie fałszywych danych?
Rejestr własności nieruchomości obcokrajowców w UK wchodzi w życie
The United Kingdom’s Economic Crime (Transparency and Enforcement) Act 2022 został uchwalony 15 marca 2022 roku. Na bazie nowych przepisów Wielkiej Brytanii, podmioty zagraniczne posiadające nieruchomości w Wielkiej Brytanii będą podlegać wymogom określonym w nowych przepisach, które wchodzą w życie 1 sierpnia 2022 r. Podmioty będą miały sześć miesięcy na dostosowanie się do nowych przepisów, w tym do rejestracji, która musi zostać dokonana do 31 stycznia 2023.
Czego dotyczą nowe przepisy?
Ustawa wprowadza obowiązkowy rejestr własności nieruchomości obcokrajowców w UK, zarówno własnościowe, jak i dzierżawione, komercyjne lub mieszkalne. Na potrzeby ustawy „podmiot prawny” oznacza osobę prawną, spółkę osobową lub inny podmiot będący osobą prawną zgodnie z prawem, któremu podlega.
Jakie informacje będzie musiała wskazać spółka?
Każda zagraniczna spółka posiadająca nieruchomość w Wielkiej Brytanii, będzie musiała przekazać informacje dotyczące beneficjenta rzeczywistego spółki oraz osób zarządzających spółką – w tym członkowie zarządu, managerowie czy sekretarze. Beneficjent rzeczywisty to osoba, która:
– posiada bezpośrednio lub pośrednio 25% udziałów w spółce zagranicznej;
– posiada pośrednio lub bezpośrednio 25% praw głosu w spółce zagranicznej;
– ma prawo powoływania i odwoływania większości składu zarządu;
– faktycznie sprawuje kontrolę nad spółką.
Dane beneficjentów
Spółka będzie musiała przekazać następujące dane dot. beneficjentów:
– imię, nazwisko, datę urodzenia, oraz obywatelstwo;
– adres zamieszkania;
– datę w której stali się beneficjentami spółki;
– potwierdzenie, że spółka spełniła swoje obowiązki.
Czy zgłoszenia będzie dotyczyło spółek, które przed wejściem w życie aktu posiadają nieruchomości w UK?
Wymogi rejestracyjne będą miały zastosowanie do spółek zagranicznych, które posiadają nieruchomość od stycznia 1999 r. w Anglii i Walii, a od grudnia 2014 r. w Szkocji.
W przypadku nieruchomości będących własnością spółki przed styczniem 1999 taka rejestracja będzie wymagana, gdy spółka będzie chciała dokonać transakcji związanej z przeniesieniem własności nieruchomości.
Nowy rejestr jest prowadzony przez Companies House i jest odrębnym rejestrem od tego prowadzonego przez rejestr gruntów w Wielkiej Brytanii (UK Land Register).
Sankcje za niezgłoszenie danych do rejestru
Podmioty, które się nie zarejestrują, będą podlegać sankcjom.
W tym mogą zostać nałożone ograniczenia, które uniemożliwią sprzedaż nieruchomości. Ponadto osoby zarządzające w przypadku braku zgłoszenia muszą obawiać się odpowiedzialności karnej. Spółka i osoby zarządzające mogą podlegać grzywnie w kwocie do 2500 funtów dziennie. Może również zapaść wyrok dotyczący kary pozbawienia wolności do pięciu lat.
Grzywny będą automatycznie obciążały nieruchomość w Wielkiej Brytanii, co może doprowadzić do zajęcia nieruchomości.
Ponadto podanie przez kogokolwiek informacji nieprawdziwych lub informacji wprowadzających w błąd może skutkować w skazaniu tej osoby na karę dwóch lat więzienia, grzywnę lub nałożeniu obu sankcji.
Rejestr ma udaremnić pranie pieniędzy przy wykorzystaniu nieruchomości w UK
Minister Martin Callanan wyjaśnił, iż rejestr powstał po to, by mieć pewność, iż Wielka Brytania jest „miejscem wyłącznie dla legalnego biznesu i aby upewnić się, że jesteśmy wolni od skorumpowanych elit z podejrzanym majątkiem.”
Skontaktuj się z nami
Posiadasz nieruchomość na terenie Wielkiej Brytanii? A może jesteś zainteresowany zakupem nieruchomości w UK? Skontaktuj się z nami.
Przeczytaj także: „Spółka w Anglii – podatki” oraz „Gdzie założyć spółkę za granicą?”.