Spółka w Estonii – dlaczego CIT nie wynosi zero?

Przeczytasz w 3 minuty.

Z niniejszego wpisu dowiesz się, kiedy i dlaczego warto kupić zagraniczną nieruchomość „na spółkę”, a kiedy prywatnie.

Fałszywa opinia o estońskim CIT w Estonii

Obiegowa (błędna) opinia o spółkach w Estonii jest następująca:

  • spółka w Estonii nie płaci podatku,
  • podatek płacą tylko wspólnicy, ale dopiero jak otrzymają dywidendę, której celowo sobie nie wypłacają.

Jak często bywa z sensacyjnymi informacjami – jest to półprawda. A dla wielu, w tym dla nas, półprawda mogąca wprowadzić w błąd to nieprawda. W poniższym tekście pokazujemy w pigułce jak w rzeczywistości opodatkowana jest spółka w Estonii.


Rzeczywistość: w Estonii istnieje podatek CIT

Rzeczywistość jest niezła, choć nie tak doskonała, jak wielu zdaje się opisywać.

Estonia nie jest krajem, w którym „nie ma podatku od spółek, jest tylko podatek od dywidend, których nie trzeba wypłacać”. W Estonii obowiązuje podatek CIT. Dotyczy on między innymi spółek. Stawka tego podatku wynosi 20 procent.

Niepodzielone zyski spółki są zwolnione z podatku. Kluczem jest jednak ustalenie tego czym są niepodzielone zyski. Dzięki temu wydedukujemy czym są zyski podzielone, zatem do których kwot stosować wskazaną stawkę 20 procent.


Od czego podatek? Nie tylko od dywidendy

Zgodnie z regułami podatkowymi w Estonii, opodatkowanie zysków przedsiębiorstw zostaje odroczone do czasu, gdy zyski zostaną wypłacone jako dywidendy lub… zostaną uznane za wypłacone. Zatem podatkowi mogą podlegać również kwoty, które nie zostały faktycznie wypłacone jako dywidendy.

Wniosek? Podatek CIT nie zniknął. Jest po prostu odroczony. Przyjdzie czas, gdy trzeba będzie zapłacić odroczony podatek CIT, a najczęściej również (niezależnie od tego CITu) podatek od dywidendy u otrzymującego taką wypłatę.

Nieprawdziwą zatem jest teza, że spółka w Estonii jest nieopodatkowana. Prawda jest zgoła inna – spółka w Estonii płaci podatek, choć rzeczywiście jego płatność jest odroczona. A niezależnie od tego odrodzonego podatku od spółki należy pamiętać o podatku od dywidendy.

Do kiedy odroczony jest podatek spółki?


Przepływy uznane za wypłaty = podatek

Podatek od spółki estońskiej należy zapłacić wtedy, gdy jej dochody uznaje się za wypłacone. Dochodzi do tego w momencie wypłaty dywidendy ze spółki, ale również w przypadku wybranych transakcji z podmiotami powiązanymi (np. z właścicielem spółki), lub dokonywaniem przez spółkę wydatków i płatności, które nie mają celu biznesowego, świadczeń dodatkowych, prezentów, darowizn, wydatków na reprezentację (np. w powiązanych z właścicielem, pojazdami, nieruchomościami, żywieniem itp.).


Jak realnie wygląda opodatkowanie = CIT „płacony później” + podatek od dywidendy

Podzielone zyski podlegają na ogół 20% podatkowi dochodowemu od osób prawnych (CIT). Przykład: firma, która ma do podziału zysk w wysokości 100 EUR, może wypłacić dywidendę w wysokości 80 EUR. Od wypłaty musi zapłacić CIT w wysokości 20 EUR.

Co ważne, z perspektywy Estonii podatek 20 EUR (podany w przykładzie) jest uważany za CIT (odroczony podatek od spółki), a nie podatek u źródła od dywidend, co oznacza, że umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania nie ma wpływu na tę stawkę podatkową.

Od 2018 r. obowiązuje niższy CIT w wysokości 14% dla spółek regularnie wypłacających zyski.


Czy system estoński jest korzystny?

Oczywiście, że tak. Nie ulega wątpliwości, że możliwość zapłaty podatku później jest lepsza niż konieczność zapłaty podatku teraz. Warto jednak znać realne, istniejące reguły opodatkowania w Estonii, aby nie kierować się mylnym wrażeniem, że spółka w Estonii to brak CITu i jeden podatek od dywidendy w bliższej nieokreślonej (albo i niedoszłej!) przyszłości.

Gdy posiądziemy wiedzę na temat rzeczywistych warunków prowadzenia biznesu w Estonii, dojdziemy do wniosków, jak ukształtować biznes, aby maksymalnie efektywnie korzystać z odroczenia CIT oraz odroczenia podatku od dywidend.

Jeśli planujesz utworzenie spółki za granicą, sprawdź artykuł: „Jak założyć firmę w Estonii”.

Możesz również przeczytać więcej o podatkach w Estonii.


Estoński CIT 2.0 w Polsce?

Tak. W końcu można powiedzieć, że w Polsce wprowadzono rozwiązania, które można przyrównać do prawdziwie estońskiego CITu. Na wypadek gdybyś chciał poznać te rozwiązania bez konieczności tworzenia spółki za granicą, skontaktuj się z nami.

Przeczytaj także: „Estonia blokuje wspólników z Rosji i Białorusi”.

Strona do poprawnego działania wymaga włączonej obsługi JavaScript w przeglądarce.