Spółka do kryptowalut za granicą. Podatki, regulacje, licencja.

Przeczytasz w 3 minuty.

Z niniejszego wpisu dowiesz się:

  • Gdzie najlepiej jest założyć spółki do kryptowalut?
  • W którym kraju można uzyskać licencję krypto?
  • Gdzie jest niskie opodatkowanie zysków krypto jako spółka i jako osoba fizyczna?

Inwestycja w kryptowaluty przyciąga zainteresowanie coraz większej liczby przedsiębiorców. Ponadto coraz więcej państw zezwala na dokonywanie płatności kryptowalutami. W USA, Chinach czy ZEA można kupić nieruchomość czy auto płacąc krypotowalutą. Natomiast w szwajcarskim ZUG można od lutego 2021 roku nawet zapłacić podatek w Bitcoin i Ethereum.


Które kraje są przyjazne kryptowalutom oraz działalności gospodarczej prowadzonej w zakresie ich obrotu?

Malta

Na Malcie od 2018 roku wprowadzono regulacje Malta Digital Innovation Authority Act, Innovative Technological Arrangement and Services Act oraz Virtual Financial Asset Act, które mają gwarantować projektom kryptograficznym przyjazne warunki prowadzenia działalności. Co prawda od 2020 zasady przyznawania licencji trochę się zaostrzyły, jednak nadal jest to przyjazdy kraj do zawiązani spółki powiązanej z kryptowalutami. Nie tylko uregulowanie rynku kryptowalut, ale także preferencyjne stawki podatkowe powodują, iż Malta często pojawia się jako miejsce gdzie rozważana jest rejestracja  spółki krypto – podatek na Malcie oficjalnie wynosi 35% jednak z uwagi na obowiązujący system refundacji podatku (najczęściej 5/7 lub 6/7 części) obciążenia maltańskie są mniejsze.

Więcej o opodatkowaniu spółki maltańskiej przeczytasz tutaj.

Estonia

Estonia była pierwszym europejskim krajem, który przedstawił jasne regulacje i wytyczne w zakresie walut wirtualnych. Prowadzenie działalności związanej z branżą krypto czy świadczenie usług portfela kryptowalut wiąże się z obowiązkiem uzyskania stosownej licencji.  Co ciekawe w 2019 r. ponad 80% licencji wydawanych na świecie dotyczyło podmiotów z siedzibą w Estonii. Ponadto Estonia kusi łatwością prowadzenia tam biznesu przez możliwość uzyskania e-rezydencji, która jest swoistą wirtualną tożsamością. Dzięki e-residency można załatwić sporo spraw urzędowych, w tym także zarejestrować spółkę zdalnie. Stawka podatku dochodowego od osób prawnych w Estonii wynosi 20 %. Natomiast moment powstania opodatkowania dochodów osób prawnych powstaje dopiero z momentem faktycznej dystrybucji tego zysku w postaci dywidendy. W związku z powyższym efektywna stawka podatku CIT to 0 %  do momentu wypłacenia wygenerowanego dochodu przez spółkę.

Chcesz dowiedzieć się więcej o opodatkowaniu spółki estońskiej, kliknij tutaj.

Jeśli chce dowiedzieć się więcej o podatku w Estonii, kliknij tutaj.

ZEA

Dubaj to centrum finansowe i biznesowe Zatoki Perskiej oraz rozwijające się centrum kryptowalut. Poniżej znajdują się niektóre z najważniejszych cech ZEA w nawiązaniu do branży krypto:

  • the Financial Services Regulatory Authority (FSRA) regulator finansowy Abu Dhabi Global Markets (ADGM) stał się pierwszym regulatorem w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, który wydał kompleksowe wytyczne i przepisy dotyczące prowadzenia handlu kryptowalutami;
  • Zjednoczone Emiraty Arabskie niedawno wprowadziły „Strategię Blockchain 2021”, która ma na celu pomóc zagranicznym przedsiębiorcom w prowadzeniu handlu i biznesu w tej branży. W ramach tego przewiduje się, że 50% transakcji rządowych będzie przeprowadzanych przy użyciu technologii blockchain;
  • obecnie istnieje ok. 600 spółek zawiązanych w ZEA powiązanych z branżą krypto.

Oprócz uregulowania rynku krypto, ZEA jest również krajem, które proponuje korzystne rozwiązania podatkowe. Spółki w Emiratach nie są opodatkowane, gdyż na tę chwilę w ZEA nie ma podatku CIT. Zatem nie trzeba rozliczać się z dochodów z krypto z fiskusem w Emiratach.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o opodatkowaniu spółki w ZEA kliknij tutaj.


Gdzie osoba fizyczna nie musi się rozliczać z dochodu przy transakcjach krypto?

Portugalia

Rynek krypto nie jest uregulowany w Portugalii w takim stopniu jak jest w krajach wskazanych powyżej czy też w Polsce. Portugalia często jest jednak wspominana jako „raj dla branży krypto”. Taka klasyfikacja Portugalii pod kątem krajów przyjaznych krypto-entuzjastom wynika z tego, że PTA (portugalski fiskus) uważa, że zyski kapitałowe wynikające ze sprzedaży kryptowalut nie podlegają opodatkowaniu (wymiana krypto na FIAT oraz krypto na krypto). Zyski kapitałowe wynikające ze sprzedaży kryptowalut nie podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, chyba że zostanie uznane, że działalność ta jest działalnością zawodową lub gospodarczą podatnika. Nie jest jednoznacznie wskazane co to znaczy prowadzenie działalności w ramach obrotu kryptowalutą, jednak fiskus wydał pewne wytyczne, która należy wziąć pod uwagę, w tym np.:

– częstotliwość działania,

– stosunek dochodów z krypto do innych dochodów podatnika.

Jeżeli jesteś zainteresowany relokacją i chcesz dowiedzieć się więcej o opodatkowaniu dochodów w Portugalii skontaktuj się z naszymi ekspertami.

Istnieją różne rozwiązana i opcje rejestracji spółki, prowadzenia działalności związanej z kryptowalutą. Nie ma jednego rozwiązania, które jest najlepsze dla każdego, gdyż trzeba rozważyć wiele czynników podejmując decyzję o rejestracji spółki czy relokacji za granicę. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej i uzyskać spersonalizowaną rekomendację zapraszamy do kontaktu.

Przeczytaj także „Podatek od krypto – pamiętaj o deklaracji”.

Strona do poprawnego działania wymaga włączonej obsługi JavaScript w przeglądarce.