Spółka transportowa w Czechach

Przeczytasz 2 minuty.

Z niniejszego wpisu dowiesz się:

  • Spółka transportowa w Czechach – co należy wiedzieć?
  • Jakie są wymogi, aby uzyskać licencję transportową w Czechach?
  • Ile trwa uzyskanie licencji transportowej w Czechach?
  • Jaki jest koszt uzyskania licencji?

Spółka transportowa w UE

W przypadku działalności transportowej w zakresie międzynarodowego przewozu rzeczy wymagane jest posiadanie przez przedsiębiorcę odpowiedniej licencji transportowej. Dyrektywa 2003/59/WE, a także rozporządzenie (UE) nr 2020/1055 dotyczące przewoźników określają warunki wykonywania zawodu kierowcy. Zatem co do zasady w Unii Europejskiej zasady uzyskiwania licencji transportowej  powinny być zgodne we wszystkich krajach członkowskich.


Licencja transportowa w Czechach – zmiany

W Czechach występowały dwa rodzaje licencji (nie biorąc pod uwagę licencji związanych z przewozem osób). Jedna do 3.5t, a druga, powyżej. Jednak nowe przepisy, wynikające ze zmian wprowadzonych przez Unię Europejską – rozporządzenie (UE) 202/1055 , spowodowały iż, do 21 maja 2022 przewoźnicy wykonujący usługi międzynarodowego transportu drogowego rzeczy pojazdami o dmc 2,5 – 3,5 t musieli również zdobyć licencję przewoźnika.


Licencja transportowa  – wymogi

Spółka musi spełnić szereg wymogów celem uzyskania licencji transportowej.

Siedziba

Oczywiście spółka musi posiadać odpowiednią siedzibę, nie może być to biuro wirtualne, czy spółka zarejestrowana w ”skrzynce pocztowej”. Firma transportowa musi posiadać realne biuro i ew. plac manewrowy dla swoich aut.

Auto

Ponadto biorąc pod uwagę, iż mówimy tutaj o spółce transportowej w momencie składania wniosku o licencję spółka musi przekazać dokumentację, iż posiada auto lub że je wynajmuje. Oprócz auta spółka musi mieć minimalne ubezpieczenie wynikające z regulacji europejskich.

Osoba posiadająca kompetencje zawodowe

Spółka musi mieć osobę, która posiada odpowiednie kompetencje zawodowe – urząd będzie oczekiwał, iż osoba kompetentna wylegitymuje się odpowiednim certyfikatem kompetencji zawodowych.

Wyciąg z rejestru karnego

W przypadku spółek członek zarządu lub odpowiedzialny reprezentant może zostać wskazany jako osoba kompetentna. Jednocześnie zarząd musi przedłożyć „czystą kartotekę karną”.

Odpowiednie środki finansowe

Ponadto spółka musi  dysponować odpowiednimi środkami finansowymi, których wysokość zależy od ilości aut. W momencie składania licencji spółka musi podążać, iż posiada środki w wysokości EUR 9.000 na pierwsze auto i EUR 5.000 każde kolejne. Po spełnieniu tych wymogów spółka uzyskuje licencje na 10 lat, jednak należy co roku wykazywać w urzędzie zdolność finansową spółki, aby licencja była utrzymana na ten okres.

Opłata

Wniosek o licencję składa się w odpowiednim urzędzie, a do wniosku należy uiścić opłatę. Koszt jednej licencji to CZK 1.000, a odpis licencji to CZK 200. Każde auto musi fizycznie posiadać odpis licencji. Od złożenia wniosku urząd ma 30 dni na wydanie koncesji.


Spółka transportowa w Czechach

Licencja transportowa uzyskana w Czechach pozwala na dokonywanie transportu międzynarodowego, zatem często przedsiębiorcy decydują się na rejestrację spółki w Czechach i uzyskanie tam licencji. Spółka w Czechach może okazać się ciekawą alternatywą, w szczególności biorąc pod uwagę nastawienie urzędów i urzędników do przedsiębiorców, mniejszą biurokrację czy koszt prowadzenia biznesu.

Jeżeli chcesz się dowiedzieć więcej o opodatkowaniu spółki w Czechach kliknij tutaj.

Przeczytaj także „Jak nie zapłacić cła ani akcyzy od samochodu?”.

Strona do poprawnego działania wymaga włączonej obsługi JavaScript w przeglądarce.