Jak nie zapłacić cła ani akcyzy od samochodu?

Przeczytasz w 2 minuty.

Z niniejszego wpisu dowiesz się co zrobić aby nie zapłacić cła ani akcyzy przy rejestracji pojazdu sprowadzonego zza granicy .

Odpowiedź jest prosta. Nie sprowadzać pojazdu do Polski tylko do innego kraju, np. do Czech. Przeczytaj o rejestracji spółki w Czechach .

Jest jeszcze druga możliwość – sprowadzenie pojazdu kolekcjonerskiego.

Sprowadzenie pojazdu – kiedy nie trzeba płacić cła ani akcyzy?

W przypadku gdy kupimy pojazd zza granicy cła ani akcyzy nie musimy płacić pod warunkiem, że jest to pojazd kolekcjonerski. Bardzo ważna informacja – pojazd kolekcjonerski to nie to samo co pojazd zabytkowy (na tzw. żółtych tablicach). Definicja pojazdu kolekcjonerskiego jest inna. Prezentujemy ją w dalszej części wpisu.

Jak udowodnić, że pojazd jest kolekcjonerski?

Aby udowodnić, że nabyliśmy pojazd kolekcjonerski należy dysponować opinią rzeczoznawcy. Co istotne – opinia rzeczoznawcy nie gwarantuje uznania danego pojazdu za kolekcjonerski, organ nie jest bowiem związany treścią opinii. Z tego powodu warto aby opinia była sporządzona bardzo pieczołowicie, dokładnie i wyczerpująco, co zwiększa szanse powodzenia w uznaniu pojazdu za kolekcjonerski.

Jakie kryteria należy spełnić, aby nie zapłacić akcyzy od nabycia pojazdu zza granicy?

Pojazdem kolekcjonerskim jest pojazd silnikowy o znaczeniu historycznym lub etnograficznym:

  • w oryginalnym stanie, bez istotnych zmian podwozia, karoserii, układu kierowniczego, hamulcowego, systemu napędowego lub zawieszenia, silnika itp. (dopuszczalna jest naprawa i konserwacja, a uszkodzone lub zużyte części, akcesoria i podzespoły mogą być zastąpione, pod warunkiem, że pojazd silnikowy jest zachowany i utrzymany w odpowiednim stanie historycznym; pojazdy silnikowe zmodernizowane lub zmodyfikowane są wykluczone;
  • który ma co najmniej 30 lat;
  • modelu lub typu, który nie jest już produkowany.

Pojazdy silnikowe, które spełniają powyższe trzy kryteria, uznaje się za posiadające wymagane cechy do włączenia do kolekcji:

  • są stosunkowo rzadkie,
  • nie są zwykle wykorzystywane zgodnie z ich pierwotnym celem,
  • są przedmiotem specjalnych transakcji poza normalnym handlem podobnymi artykułami użytkowymi oraz posiadają znaczną wartość.

Czy od części i akcesoriów do pojazdów kolekcjonerskich jest cło i akcyza?

Części i akcesoria pojazdów silnikowych klasyfikowane są analogicznie do pojazdów kolekcjonerskich pod warunkiem, że są oryginalnymi częściami lub akcesoriami, mają co najmniej 30 lat (w przypadku pojazdów silnikowych) i nie są już produkowane. Repliki i reprodukcje są wykluczone, chyba że spełniają powyższe trzy kryteria.

Co zrobić, gdy nie mogę wykazać, że mój pojazd jest pojazdem kolekcjonerskim?

W takim przypadku zastanów się nad utworzeniem spółki za granicą, która mogłaby być właścicielem Twojej kolekcji. Popularnymi jurysdykcjami do rejestracji spółek „samochodowych” są: Niemcy, Czechy i Słowacja. Nie bez znaczenia jest bliskość geograficzna.

Kontakt

Jeśli planujesz utworzyć taką spółkę, odezwij się do nas – kliknij tutaj.

Strona do poprawnego działania wymaga włączonej obsługi JavaScript w przeglądarce.