Spółka w USA – numer ITIN i EIN – kiedy musisz się o nie ubiegać?

Jeśli jesteś ambitnym przedsiębiorcą i chcesz rozszerzyć swój biznes na Stany Zjednoczone, to jest to właściwy moment! Założenie spółki w USA (spółka w USA) może być świetną okazją, ponieważ jest to jeden z największych rynków na świecie. Jednak utworzenie spółki to tylko jeden z pierwszych kroków w tym przedsięwzięciu. Więcej o spółce w USA (spółka w USA) możesz przeczytać tutaj: https://spolki.blog/spolka-llc-w-usa-rejestracja-spolki-w-8-krokach/  Po założeniu firmy jedną z pierwszych rzeczy, które należy zrobić, jest uzyskanie federalnego identyfikatora podatkowego od Urzędu Skarbowego (IRS). Ten federalny identyfikator podatkowy Twojej spółki, jest znany również jako EIN (numer identyfikacyjny pracodawcy),

EIN – kto musi ten numer posiadać – spółka w USA

EIN to unikalny, dziewięciocyfrowy numer przypisywany każdej działającej firmie w USA (spółka w USA) w celach identyfikacyjnych i podatkowych. W pewnym sensie EIN jest numerem identyfikacyjnym podobnym do numeru ubezpieczenia społecznego (SSN), ale przeznaczonym dla firmy, który nadaje podmiotowi własną tożsamość, oddzielając go od osób fizycznych. Jest to szczególnie ważne aby posiadać ten numer gdy zatrudniasz pracowników, rozliczasz się z pracownikami, zdobywasz specjalne licencje i pozwolenia czy zezwolenia stanowe, otwierasz konto bankowe i tym podobne.

Z reguły każda korporacja lub LLC (inna niż jednoosobowa spółka LLC) musi posiadać numer EIN. Więcej o spółkach w USA przeczytasz w naszym artykule: https://pla.partners/spolka-w-usa-ccorp-scorp-passthrough-llc-corp/. Nie wszystkie firmy muszą jednak posiadać numer EIN. Firmy, które nie są stanowią osobnego bytu prawnego od swoich właścicieli, nie potrzebują numeru EIN. Przed złożeniem wniosku online warto upewnić się, czy dla swojej firmy potrzebujesz identyfikator podatkowy.

Zasadniczo bardzo ważne jest, aby mieć EIN na swojej liście rzeczy do zrobienia zaraz po założeniu firmy i to tak szybko, jak to możliwe. Najszybszym i najwygodniejszym sposobem składania wniosków będzie złożenie wniosku online, ponieważ inne formy składania wniosków mogą trwać tygodniami. 

ITIN – czy muszę go mieć – spółka w USA?

Jeśli prowadzisz firmę z siedzibą w USA (spółka w USA), masz dochód ze źródeł amerykańskich lub dochód z wynajmu, być może będziesz musiał uzyskać numer ITIN, aby złożyć zeznanie podatkowe, uzyskać zwrot podatku czy też otworzyć konto bankowe w USA.

Jeśli chodzi o identyfikację osób, w USA obowiązują dwa różne zestawy numerów identyfikacyjnych. Pierwszy z nich to numer ubezpieczenia społecznego, który można uzyskać tylko wtedy, gdy dana osoba jest obywatelem USA, posiadaczem Zielonej Karty lub wizy.

Drugi numer to Indywidualny Numer Identyfikacji Podatkowej, w skrócie ITIN. Zamiast skupiać się na tym, kto może uzyskać numer ITIN, łatwiej jest określić, kto nie może go otrzymać. Zatem każdy, kto nie może uzyskać numeru ubezpieczenia społecznego (SSN), musi uzyskać numer ITIN do celów podatkowych. Dla ułatwienia poniżej przedstawiam przykłady osób, które mogą uzyskać numer ITIN:

  • osoby spoza USA, które nie kwalifikują się do nadania im numeru ubezpieczenia społecznego, ale mają obowiązek podatkowy w USA;
  • osoby, które nie mieszkają w USA, ale celem złożenia zeznań podatkowych potrzebują numeru identyfikacji podatkowej w USA;
  • osoby, które przebywają w USA, ale nie kwalifikują się do nadania im SSN, a muszą posiadać numer identyfikacji podatkowej na potrzeby zeznań podatkowych;

ITIN to numer identyfikacji podatkowej nadawany przez IRS, dlatego istotnym jest, aby uzyskać go jak najszybciej jak tylko wiemy, że będziemy zobowiązani do złożenia zeznania podatkowego w Stanach Zjednoczonych. Niedopełnienie obowiązków podatkowych grozi surowymi karami.

SSN – czy mogę ubiegać się numer ubezpieczenia społecznego – spółka w USA

Numer ubezpieczenia społecznego, znany również jako SSN, to dziewięciocyfrowy numer nadawany przez urząd obywatelom USA i stałym mieszkańcom (obowiązują wyjątki). Numer nadawany jest osobie fizycznej przez agencję federalną, Administrację Ubezpieczeń Społecznych.

Pierwotnie SSN został stworzony w celu śledzenia osób dla celów zabezpieczenia społecznego. Jednak z biegiem czasu stał się w zasadzie krajowym numerem identyfikacyjnym do celów podatkowych i innych. Na przykład numeru SSN można używać do otwierania konta bankowego, ubiegania się o kredyt dla osób fizycznych, ubezpieczenia etc.

Jeżeli jesteś zainteresowany rejestracją spółki w USA, chcesz uzyskać informacje czy potrzebujesz numer identyfikacji podatkowej skontaktuj się z nami, nasi doradcy chętnie odpowiedzą na Twoje pytania. Tutaj możesz przeczytać więcej o opodatkowaniu spółek w USA: https://spolki.blog/spolka-w-usa-opodatkowanie/. Często pytacie nas o rachunek bankowy dla spółki w USA, więcej można przeczytać tutaj: https://pla.partners/rachunek-bankowy-w-usa-anonimowy/. Jeżeli planujesz rozwijać biznes na terenie USA, skontaktuj się z nami.

Strona do poprawnego działania wymaga włączonej obsługi JavaScript w przeglądarce.