Spółka pod BITCOIN i inne kryptowaluty. Gdzie założyć?

Przeczytasz w 4 minuty.

Z niniejszego wpisu dowiesz się:

  • W jakim kraju spółka do kopania kryptowalut?
  • W którym kraju najlepiej kopać krypto?
  • Gdzie uregulowany jest rynek kryptowalut i czy można uzyskać licencję?
  • Jak opodatkowane są transakcje kryptowalutowe?

Jeszcze kilka lat temu większość z nas nie słyszała czy nie interesowała się kryptowalutami. Świat się zmienia i nasze podejście też, coraz więcej osób okazuje się, iż zdecydowało się na większą czy mniejszą inwestycję w krypto lub co najmniej zainteresowało się tą tematyką. Niektórzy uznali, iż zamiast kupować będą „kopać” BITCOIN, Ethereum czy inną kryptowalutę. Często zadajecie pytanie gdzie założyć spółkę „do krypto”. Otóż rozwiązań jest wiele, jednak wybór destynacji zależy od wielu czynników.


Spółka do kopania krypto

Aby stać się posiadaczem kryptowaluty, wcale nie trzeba jej kupić. Można wejść w proces miningu czyli kopania czy wydobywania. Proces wydobywania jest oparty o szereg złożonych obliczeń matematycznych. Do wydobywania kryptowalut potrzebna jest koparka – czyli nic innego jak wydajny procesor czy karta graficzna. Jednak do efektywnego działania potrzebny jest prąd, często w niemałej ilości. Rentowność miningu zależy przede wszystkim od kursu kryptowalut. Im większa jest wartość Bitcoina lub innego pieniądza opartego na blockchainie, tym bardziej opłaca się wydobywanie „monet”. Zatem czynnikiem determinującym miejsce rejestracji spółki przeznaczonej do kopania krypto może być koszt prądu. Gdzie zatem możemy spodziewać się niskiej ceny prądu?


Gruzja

Pomimo niewielkich rozmiarów i niskiej populacji Gruzja stała się popularnym miejscem kopania kryptowalut. Czynnikami mającymi wpływ na wybór tej jurysdykcji: tania energia elektryczna, brak ograniczeń prawnych oraz możliwość skorzystania z preferencyjnych zasad opodatkowania. W 2015 roku, aby przyciągnąć zagranicznych inwestorów i spowodować wzrost gospodarczy, władze Gruzji utworzyły Wolną Strefę Ekonomiczną (FEZ) w Tbilisi, stolicy kraju. W związku z powyższym sporo zagranicznych inwestorów decyduje się na kopanie właśnie we free zonie.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o rejestracji spółki w Gruzji kliknij tutaj lub umów się na konsultację z ekspertem.


Spółka do kopania krypto a licencja

Mimo iż Unia Europejska przymierza się do uregulowania rynku kryptowalut, takie regulacje wewnątrzwspólnotowe nie weszły w życie. Są jednak kraje, które zdecydowały się na uregulowanie tego rynku, na bazie lokalnych przepisów.

Estonia

Estonia była jednym z pierwszych krajów, który zaoferował licencję na biznes powiązany w branżą kryptowalut. Początkowo w Estonii występowały dwa rodzaje licencji – jedną licencja na wymianę kryptowalut i jedna licencja na e-portfel. Od 15 marca 2022 roku można ubiegać się o jedną licencję – single cryptocurrency license i świadczyć usług zarówno w zakresie przechowywania, jak i wymiany kryptowalut. Nowe regulacje wprowadzone w Estonii nakładają więcej wymogów na spółki z branży krypto, jednak nadal dużą zaletą jest to, iż rynek kryptowalut jest uregulowany w Estonii.

Obecnie ubiegając się o licencję krypto w Estonii należy spełnić m.in. następujące wymogi:

– posiadać wewnętrzne procedury dotyczące zarządzania ryzykiem czy przeprowadzania compliance;

– zarząd oraz wspólnicy muszą wylegitymować się czystą kartoteką karną oraz mieć dobrą reputację biznesową befit and proper”;

– przygotować business plan i założenia finansowe na następne dwa lata;

– posiadać substancję na terenie Estonii.

Więcej o spółce w Estonii dowiesz się tutaj.


Dochody z kryptowalut a podatki

Niemcy

Jeżeli chodzi o opodatkowanie dochodów osób fizycznych Niemcy mają bardzo liberalne podejście, otóż każda kryptowaluta posiadana przez ponad rok jest zwolniona z podatku, niezależnie od kwoty. Inaczej sprawa wygląda w przypadku spółekte muszą zapłacić podatek od zysków kapitałowych.

Malta

Zyski kapitałowe ze zbycia kryptowalut nabytych celem inwestycji długoterminowej bez zamiaru obrotu nie podlegają opodatkowaniu na Malcie. Natomiast, obrót kryptowalutą w ramach działalności gospodarczej podlegał maltańskiemu podatkowi. Dochód z wydobycia (ang. mining) realizowany w ramach działalności gospodarczej jest również opodatkowany, po odliczeniu związanych z tym kosztów, takich jak amortyzacja sprzętu i koszty energii.

W przypadku działalności krypto można jednak liczyć na preferencyjne opodatkowanie na Malcie, gdyż co do zasady na Malcie obowiązuje stawka podatkowa w wysokości 35%, jednak efektywnie opodatkowanie jest na poziomie 5%.

Więcej o opodatkowaniu spółki na Malcie przeczytasz tutaj.

Estonia

W przypadku prowadzenia działalności związanej z branżą krypto warto też wspomnieć o opodatkowaniu spółki w Estonii. Stawka podatku CIT wynosi 20%, jednak spółka płaci ten podatek tylko w przypadku wypłacenia zysku wspólnikom. Co znaczy, iż w przypadku braku wypłaty dywidendy podatek CIT w Estonii wynosi 0%.

Jeżeli chcesz się dowiedzieć więcej o prowadzeniu biznesu powiązanego z branżą kryptowalut, czy też opodatkowaniem sprzedaży krypto skontaktuj się z nami. Jeżeli jesteś zainteresowany rejestracja spółki za granicą również zapraszamy do kontaktu.

Przeczytaj także „Spółka do kryptowalut za granicą. Podatki, regulacje, licencja”.

Strona do poprawnego działania wymaga włączonej obsługi JavaScript w przeglądarce.